czwartek, 14 czerwca 2012

Wybrane aspekty rozwoju somatycznego

Na rozwój somatyczny składają się:
-Rozwój w okresie płodowym:
Rozpoczyna się  w okresie zapłodnienia. Składa się z kilku faz. Pierwsze z nich - faza jajowa - do około 10 dnia po zapłodnieniu zarodek nie jest przymocowany, może przemieścić się do macicy. Tam następuje przymocowanie jaja do ściany macicy przez specjalne kosmki. Kolejną jest faza embrionalna – trwa do końca drugiego miesiąca ciąży. Rozwija się łożysko, z którym połączony jest zarodek za pomocą pępowiny. Po przymocowaniu do ścian macicy następuje podział komórek na trzy warstwy zarodkowe, z których rozwinie się cały organizm dziecka. Faza płodowa – od trzeciego miesiąca życia wewnątrzmacicznego rozpoczyna się faza płodowa. Trwa aż do urodzenia się dziecka. W tym okresie następuje intensywny wzrost i rozwój płodu. Po zakończeniu fazy trzeciej następuje poród.
 
 
-Faza noworodka:
Okres potrzebny dziecku do przystosowania się do nowych, zmienionych warunków – 2-4 tygodniu. Stosunek noworodka do otaczającego go świata regulowany jest głównie przez odruchy bezwarunkowe, np. odruch Moro, odruch chwytny, odruch Babińskiego. Ruchy błędne – nieskoordynowane ruchy całego ciała. Każda część ciała porusza się jakby oddzielnie.
-Rozwój somatyczny niemowlęcia:
Zmniejszenie tempa przyrostu tkanki tłuszczowej i wysokości ciała.
Mielinizacja – związana z dojrzewaniem układu nerwowego. Ułatwia przewodzenie pobudzeń nerwowych i umożliwia wzrost połączeń między komórkami.
 
-Czynności układu nerwowego we wczesnym dzieciństwie:
1. Pierwsze odruchy warunkowe – cechują się dużą niestałością. Im młodsze dziecko, tym większej liczby połączeń wymaga wytworzenie odruchu warunkowego. 
2. Odruch orientacyjno – badawczy – dziecko reaguje nim na różnorodne nowe bodźce. 
3.Odruch warunkowy na bodźce słowne (złożone z elementów kinestetycznych, słuchowych i wzrokowych).
 
 
-Rozwój somatyczny w wieku przedszkolnym:
-Kościec dziecka 3-letniego jest giętki i elastyczny, krzywizny kręgosłupa nie są jeszcze ustalone.
-Sylwetka dziecka 6-letniego staje się bardziej proporcjonalna, zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej, dziecko smukleje.
-Rozwój narządów wewnętrznych w tym okresie polega zarówno na rozwoju samych narządów, jak też synchronizacji między ich wielkością a wielkością i masą całego ciała.
 
 
-Rozwój somatyczny w okresie późnego dzieciństwa:
-Skok szkolny – czyli widoczne przyspieszenie tempa wzrostu występujące między 6 a 7 rokiem życia.
-Następny wyraźny przyrost wzrostu ma miejsce w okresie między 11 a 13 rokiem życia i jest to skok pokwitaniowy i zapoczątkowuje okres dojrzewania.
-Wzrost odporności fizycznej
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz