czwartek, 14 czerwca 2012

Etapy rozwoju osobowości

Osobowość dziecka jest strukturą złożoną, podlegającą w toku rozwoju dojrzewaniu i hierarchizacji. Można wyróżnić cztery różne stanowiska dotyczące początków kształtowania się osobowości:
Osobowość istnieje od narodzin (neopsychoanaliza, M.Klein)
Osobowość rozwija się w miarę dojrzewania, lecz zaznaczone już we wczesnych stadiach rozwoju różnice indywidualne prawie całkowicie określają jej przyszły kształt (teoria cech i teoria typów)
Doświadczenie przeszłości ma znaczenie dla tworzenia się osobowości (teoria o nieustannym rozwoju osobowości)
Koncepcja Eriksona – osobowość rozwija się kolejnymi etapami, rozwój trwa przez całe życie
Koncepcja Wallona:
-Rozwój osobowości jest zarazem rozwojem indywidualności, podmiotowości i rozwojem społecznym, tj. wzrastaniem jednostki w społeczeństwo.
-5 etapów rozwoju osobowości:
Etap I – obejmuje życie wewnątrzmaciczne, jest to okres zależności od matki.
Etap II – to stadium impulsywności ruchowej.
Etap III – symbioza fizjologiczna przemienia się w więź uczuciową między dzieckiem a matką. Stadium emocjonalne. Dziecko nie odróżnia siebie od otoczenia.

Etap IV – 2 -3 rok życia, zwrot ku światu zewnętrznemu. Dążenie do eksploracji świata. Dziecko uczy się pojmować dwustronne stosunki społeczne.
Etap V – stadium personalizmu, dokonuje się wyraźne przeciwstawienie „ja” innym osobom, tego co „moje” temu co „twoje”.
Etap VI – 6 – 11 lat, jest to okres różnicowania się osobowości pod wpływem kontaktów z członkami grupy rówieśniczej i nauczycielami, którzy stawiają dziecku nowe wymagania.
Etap VIII – w okresie adolescencji znów na pierwszy plan wysuwają się potrzeby ja, mimo, że młodzież dąży także do wyładowywania swojej ekspansji na zewnątrz. Emocje nabierają charakteru ambiwalentnego, a o tym, czy w danej chwili zwycięża postawa egoistyczna, czy altruizm decydują często przypadkowe okoliczności. 

1 komentarz:

  1. Jak najbardziej prawidłowy rozwój dziecka jest niesamowicie ważny i moim zdaniem trzeba nad tym trochę popracować. Jak dla mnie świetnie niektóre fakty opisano w https://whisbear.com/pl/blog/6-rzeczy-o-ktorych-powinni-wiedziec-rodzice-pierwszego-dziecka/ i jak najbardziej warto jest je znać.

    OdpowiedzUsuń